Na co si dát pozor při prohlídce bytu

Byt 3+1 s balkonem, Moravská Ostrava, Vítězná

Jedním z nejdůležitějších kroků při výběru nového bydlení je důkladná prohlídka kupované nemovitosti. Základní informace se zájemce dozví z inzerátu, a poté doplňující informace dodá realitní makléř či prodávající. Ale jestli se Vám nemovitost bude líbit, Vám napoví až osobní prohlídka.

U prohlídky je důležité projít všechny místnosti, u domů i půdu, sklepy nebo garáž, shlédnout celou zahradu. Je dobré se ptát na vše, co Vás zajímá a napadne. Stav kupované nemovitosti by měl odpovídat požadované ceně. Realitní makléř by pro Vás měl mít připravené potřebné podklady pro samotný byt či dům.

U bytu by Vám měl předat informace z inzerce, ukázat předpis plateb, případně několik posledních vyúčtování, které Vám doloží energetickou a tím i finanční náročnost kupované nemovitosti. Dále by Vám měl být schopen říci, jaká bude přibližná splátka v případě financování úvěrem.

U družstevních vlastnictví se ptejte na možnost převodu do osobního vlastnictví a případný doplatek na anuitě nebo úvěru, který je spojen s revitalizací. Informovat by Vás také měl o výši převodního poplatku.

Už první okamžiky po příchodu do nemovitosti hodně napoví a hrají svou roli při konečném rozhodování. Nemovitost by měla být uklizená, vyvětraná a na první dojem by se v ní měli kupující cítit příjemně.

U starších nemovitostí je dobré, když si kupující přizvou na prohlídku zkušeného odborníka, aby jim pomohl nemovitost zhodnotit a upozornil je na všechny podstatné detaily. Výhodou je, když má nemovitost zpracované nezávislé posouzení stavu včetně finanční kalkulace nutných oprav.

Makléř by Vás měl provést celou nemovitostí, a v každém místě Vám říct různé informace, případně by Vás měl upozornit na možné vady a detaily. Vždycky se vyplatí klidné a příjemné vystupování od všech zúčastněných. Zájemci by se měli soustředit na podstatné faktory – stav nemovitosti, blízké okolí a sousedi, dispoziční řešení, umístění bytu v domě, případné vady jako praskliny, vlhkost apod.
U novostaveb je dobré se zeptat na záruky (střechy, kuchyní atd.).

Prohlídky by se měly absolvovat zásadně za denního světla, protože jedině tak zjistíte, jak je byt slunný a všimnete si více věcí. Umělé osvícení ve večerních hodinách navíc může vytvořit zkreslený dojem. Dispoziční řešení by mělo vyhovovat základním požadavkům, a pokud by jste chtěli dělat stavební úpravy, ptejte se, co je možné.

Důležité je se dopředu informovat, které zdi jsou nosné, a které lze bourat. Tak bude stanoven rámec, které změny jsou proveditelné. Kupující by si měl od prodávajícího nechat předložit doklady o tom, zda, kdy a jaká rekonstrukce byla na nemovitosti provedená, případně na jakou cenu ho vyšla. Výrazně napoví stav oken, podlah i zařízení bytu. Staré vypínače a vodovodní baterie naznačují, že pravděpodobně bude nutná výměna elektroinstalace i rozvodů vody. Na prohlídku by měl zájemce jít ideálně v době, kdy jsou doma i ostatní obyvatelé. Může tak vnímat okolní zvuky z běžného provozu v domě, například jestli od sousedů neslyší každé slovo nebo hluk z výtahu.

Také je důležité si zjistit, zda v těsném sousedství nejsou obchody a provozovny, odkud se může šířit hluk. Zájemce by se při prohlídce měl zaměřit i na možnost parkování a jak je to s dostupností a občanskou vybaveností.

V bytovém domě sledujte, v jakém stavu jsou společné prostory, výtah, schránky. Podívejte se na jména lidí, kteří zde bydlí, i z toho lze něco vyčíst. Pohled na zádveří a vstupní dveře souseda napoví, jaký by mohl být. Toto by kupující neměli podceňovat. Špatný soused dokáže i krásný byt proměnit v peklo na zemi.

Jen šťastnou volbu při výběru nemovitosti Vám přeje

Tereza